Vodafone spustil jako první operátor tísňové volání přes wi-fi sítě

Operátor Vodafone spustil volání na tísňové linky z mobilu přes wi-fi sítě. Pomoc v nouzi si tak uživatel může přivolat i z míst, kde není běžný mobilní signál, ale je k dispozici wi-fi připojení k internetu. Přes wi-fi se dosud na čísla 112, 150, 155 a 158 nedalo dovolat. Na tísňové linky lze zároveň přes wi-fi posílat i SMS. Firma to uvedla v tiskové zprávě. Jiní operátoři zatím službu nenabízí.

Význam má wi-fi volání v místech, kde není mobilní signál nebo kam se skrze například silné stěny budov signál obtížně dostává. Z takových míst se totiž lidem dosud nedařilo dovolat ani na tísňové linky, protože mobilní telefony dosud tento typ hovorů přes wi-fi neumožňovaly a snažily se je automaticky uskutečnit přes mobilní sítě.

Wi-fi volání na tísňové linky zvládají všechny telefony Apple od modelu iPhone 6 a novější, u ostatních značek telefonů se služba zavádí s tím, jak jednotliví výrobci aktualizují potřebný software. Služba zároveň pracuje s poslední známou polohou telefonu podle hlášení mobilních základnových stanic a podle toho určuje lokalitu tísňového volání přes wi-fi.