U videoték jako Netflixu si vydělají méně peněz

V USA začala stávka hollywoodských scenáristů, kteří se nedohodli se studii jako Netflixem nebo Walt Disney Company na zlepšení podmínek v éře streamovacích platforem. Pracovat přestalo 11 500 autorů, kteří žijí od New Yorku po Los Angeles a coby členům odborové organizace filmových a televizních scenáristů jim vypršela platnost kolektivní smlouvy.

Scenáristé stávkovali poprvé roku 1960 a naposledy před 15 lety. Tehdy protest trval 100 dní a kalifornskou ekonomiku stál 2,1 miliardy dolaru. Poznamenal také vznik některých filmů jako bondovky Quantum of Solace, která šla do výroby s nedodělaným scénářem, jak později přiznal představitel hlavní role Daniel Craig. Dlouhá byla též stávka v roce 1988, kdy scenáristé nepsali 153 dnů.

Scenáristé například také odmítají pracovat s texty vytvořenými umělou inteligencí. Chtějí zabránit studiím, aby používala jejich scénáře coby zdroj pro další texty generované už přímo umělou inteligencí. „Všichni scenáristé to vědí: tyhle společnosti zničily celé odvětví. Obraly právě ty lidi, scenáristy, kteří jim pomohli zbohatnout,“ říkají.