Ekonomika se dostala z recese, HDP mezičtvrtletně vzrostl o 0,1 procenta

Český hrubý domácí produkt se v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně zvýšil o 0,1 procenta, ekonomika se tak dostala z recese. Meziročně HDP klesl o 0,2 procenta, byl to první meziroční pokles za dva roky. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Podle analytiků se česká ekonomika ukázala být odolná i v době energetické krize. Svaz průmyslu a dopravy Česka ale varoval, že české hospodářství stále není v dobré kondici.

„Mezičtvrtletní i meziroční vývoj HDP byl pozitivně ovlivněn především rostoucí zahraniční poptávkou. Naopak negativní vliv měly nadále se snižující výdaje na konečnou spotřebu domácností. Pokles nastal rovněž u tvorby hrubého kapitálu, kde došlo k meziročnímu propadu po dvouletém období růstu,“ uvedl ředitel odboru národních účtů Českého statistického úřadu.

K meziročnímu růstu hrubé přidané hodnoty podle statistiků nejvíce přispěl zejména průmysl a v mezičtvrtletním srovnání také odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Mezičtvrtletně se dařilo rovněž stavebnictví a informačním a komunikačním činnostem.